بدون دیدگاه

از تبریز بیشتر بدانید

معرفی تبریز، شهر اولین ها

شهر تبریز است و جان قربان جانان میکند ، سرمه چشم از غبار کفش میهمان میکند.

تبریز کلانشهری در شمال غرب ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است این شهر بزرگترین قطب اقتصادی منطقه ی شمالغرب ایران و مناطق آذری نشین بوده و مرکز اداری ،ارتباطی،بازرگانی،صنعتی،فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته میشود.

تبریز یکی از کلانشهرهای ایران میباشد که قدمتی طولانی و چند صد ساله در طول تاریخ را دارا میباشد شهر تبریز بارها توسط زمین لرزه های بزرگ و مهیب با خاک یکسان شده و از نوع بازسازی شده است وجود کتیبه ها و سنگ نوشته های قدیمی گواه طولانی بودن قدمت تبریز را به وفور نشان میدهد.

قدمت تبریز کنونی به دوران اشکانی و ساسانی باز میگردد تبریز دوران اتابکان خوارزمشاهیان،ایلخانان،چوپانیان،جلایریان،آق قویونلوها،صفویان مدتهای طولانی پایتخت بوده است.

طبق آمارهای منتشر شده شهر تبریز به عنوان امن ترین کلانشهر ایران محسوب میشود و در این شهر به ندرت میتوان کسی را دید که به کار گدایی بپردازد و به همین دلیل شهر بدون گدا شناخته شده است.

 جاذبه های گردشگری تبریز
تبریز   2018
پاییز در تبریز
پاییز در تبریز

 

زمستان در تبریز
زمستان در تبریز

آب و هوا:

آب و هوای تبریز استپی خشک با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای سرد میباشد سرمای زمستان به خاطر ارتفاع بالا و کوهستانی بودن منطقه میباشد میانگین هوا در گرمترین ماه سال 25 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه منفی 3 درجه میباشد.

جمعیت تبریز مطابق با آخرین سرشماری کلی در سال 1395،جمعیت ثابت تبریز 1.773.033 نفر بوده است این جمعیت در دوازده منطقه شهری کنار یکدیگر زندگی میکند

دین و مذهب:

دین و مذهب بیشتر مردم تبریز به دین اسلام تشرف دارند و شیعه دوازده امامی هستند.در کنار اکثریت شیعه اقلیت های مذهبی و پیروان ادیان ارمنی مسیحی کلیمی زرتشتی و آشوری نیزدر منطقه ی شریعتی شهناز کوچه ی ارمنی ها ساکن هستند که خودشان قبرستان جداگان دارند.

اقتصاد تبریز: تبریز از شهرهای مدرن ایران ویکی از قطب های اقتصادی صنعتی گردشگری و تجاری کشور است.صنایع تولیدی عظیم مثل ماشین سازس تراکتور سازی و موتوژن پالایشگاه های و پتروشیمی و در صنایع دستی از جمله معروفهاش چرم تبریز اقتصاد و پویای شهر تبریز را شکل میدهند.

شهرهای خواهر خوانده تبریز شهرهای مشهوری چون استانبول ، ارزروم، ترکیه ،باکو ،گنجه از جمهوری آذربایجان،و…به خواهر خواندگی تبریز در امده اند.

از اداب و رسوم شهر تبریز میتوان سنت عزاداریشان را نیز نام برد در فرهنگ غنی تبریز شاخسی واخسی کوتاه شده ی عبارت شاه حسین و وای حسین است.در این مراسم عزاداری نوعی چوب مخصوص به دست گرفته میشود با بردن به بالای سر کلمه ی شاخسی و با اوردن چوبه به پایین همه یک صدا واخسی  میگویند.

غذاهای تبریز:

*از میان غذاهای تبریز اولین چیزی که در ذهن همه ایرانی ها تداعی میشود کوفته ی تبریزی هست پختن کوفته ی تبریزی مهارت بالایی را میطلبد و خواهان و انواع مختلفی دارد.

کوفته تبریزی
کوفته تبریزی

از دیگر غذاهای معروف تبریز میتوتن بناب کبابی را نام برد که اصل بناب کبابی در خود شهر بناب پخته میشود که تقریبا با تبریز 100 کیلومتر فاصله دارد و یکی از بهترین کباب های دنیا بشمار میاید.

بناب کبابی
بناب کبابی

 

 

بازار سرپوشیده ی تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ی جهان شناخته میشود که در سال 1389درمیراث جهانی به ثبت رسید.

بازار تبریز
بازار تبریز

تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018:

اوج شکوفایی تبریز به زمان ایلخانیان برمیگردد که در این زمان پایتخت قلمروای پهناور از نیل تا آسیای مرکزی بود و بعد از این دوره مجددا در دوره ی قاجار به شکوفایی رسید. وجود بناهای تاریخی در داخل و بیرون شهر نشانگر قدمت و عظمت تبریز را نشان میدهد که میتوان ازجمله این بناها به ارک علیشاه  که در منطقه ی شریعتی (چهارراه شهناز)مسجد کبود واقع در میدان ساعت و بازار سرپوشیده تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده ی جهان اشاره کرد.

تبریز به شهر اولین ها معروف میباشد که در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری در میان کشور های اسلامی انتخاب شد.

تبریز 2018
تبریز 2018

تبریز شهر اولین ها:

از جمله اولین های تبریز میتوان به:دانشگاه ربع رشیدی (اولین دانشگاه مدون ایران )اشاره کرد.از اولین های شهر تبریز میتوان به اولین شهربانی،اولین سینمای عمومی،اولین چاپ اسکناس،اولین شهرداری،اولین خیابان (که اصل واژه ی  خیابان برگرفته از نام محله ای خیاوان در تبریز است که به معنی خیاوها-نام قدیم مشگین شهر- که مردمانش در  این محله سکونت داشتند و به این شکل حرف میزدند و وجه تسمیه واژه ی خیابان از اینجا نشات گرفته شده است )و اولین محله ی آسفالت ریزی شده ی کشور میباشد واولین خیابانی که برق رسانی شد و اولین مدرسه کرو لال ها در تبریز احداث شد .

نمایشگاه تبریز:

نمایشگاه بین المللی تبریز بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران است مساحت نمایشگاه 4کیلومتر مربع است و در ورودی شرقی تبریز در نزدیکی دروازه تهران قرار دارد. این نمایشگاه سالانه بیش از 10بار برگزار میشود که پذیرای میهمانان وغرفه داران از سراسر کشور و کشورهای دیگر میباشد به همین جهت میتوان گفت که تبریز بزرگترین قطب اقتصادی شمال غرب کشور میباشد.تبریز به علت هم جواری با کشورهای ترکیه.اذربایجان ومتصل بودن این کشورها به اروپا جزو مهمترین شهرهای ایران از لحاظ اقتصادی میباشد و بستر مناسبی برای معاملات و سرمایه گذاری دیگر کشورها هست.

نمایشگاه بین المللی
نمایشگاه بین المللی تبریز

ورزش تبریز:

پر بیننده ترین ورزش از نگاه عموم مردم ورزش فوتبال هست، باشگاه فوتبال تراکتور سازی تبریز که بیشتر با نام تراختور دربین هواداران خود شناخته میشود که یکی از پرطرفدار ترین باشگاه های فوتبال در ایران و محبوب کل آذربایجان است این تیم در سال 1349 خورشیدی با حمایت کارخانه ی تراکتور سازی در شهر تبریز بنیان گذارده شد و تا اردبیهشت سال 1397 در مالکیت سپاه عاشورا بود، که در یک مزایده در خرداد 1397 به اقای محمد رضا زنوزی مطلق به طور رسمی واگذار گردید.

تراکتور سای  تا کنون یک بار قهرمان جام حذفی شده است.تراکتور سازی در اولین دوره جام جهانی به فینال رسید،با این وجود بازی را 4 بر 1 به تیم ملوان واگذار کرد،تراکتور سازی 5دوره از سال 2014 به ان سو به عنوان نماینده در این تورنومنت حضور داشته است.که بعد از نائب قهرمانی در سال1391 موفق شد برای اولین بار مجوز شرکت در مسابقات جام جهانی باشگاه آسیا را کسب کند.

تیم تراکتور سازی
تیم تراکتور سازی تبریز

منبع: ویکیپدیا

 

 

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
معرفی شهر تبریز
Author Rating
51star1star1star1star1star

نظرات (0)

پشتیبانی واتراپ
تماس