بدون دیدگاه

جاذبه های گردشگری تبریز

جاذبه های گردشگری تبریز

تبریز پایتخت تاریخی و بزرگ شهر شمالغربی ایران به حساب می اید. شهری بزرگ و دارای اب و هوای کوهستانی تبریز جاذبه های زیادی از باب گردشگری و مسافرت خوانوادگی دارا میباشد از بناهای قدیمی گرفته تا جاذبه های گردشگری فراوان و صنایع دستی فوق العاده که در معرض نمایش مسافران و توریستها گذاشته میشود اگر قصد سفر به تبریز دارید برای راحتی خاطر از هر جهت چه اطلاعات جاذبه های گردشگری و چه وجود بهترین اسکانهای لوکس در داخل شهر تبریز و اولین سائیت سوئیت یابی اینترنتی بومی در سطح شهر تبریز tabrizsuites.com از آغاز سفر تا پایان سفر بشکل مستمر در هر 24 ساعت و هفت روز هفته بصورت انلاین و تلفنی خدمات ارزنده ای به مسافران عزیز میدهد .

از جاذبه های گردشگری برجسته ی شهر تبریز میتوان به بازار بزرگ تبریزاشاره کرد این بازار به مساحت یک کیلومتر مربع و بزرگترین بازار سرپوشیده ی جهان است.و در میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است این بازار در سال1193 هجری قمری در اثر زلزله نابود شد و بلافاصله توسط نجفقلی خان حاکم وقت تبریز از نوع بازسازی شد. در داخل بازار تبریز مسجد مدرسه کاروان سراهای تاریخی بسیاری وجود دارند که با نماهای آجری و گنبد ها و طاق های زیبا ساخته شده و بر جذابیت و زیبای این بنای تاریخی افزوده است.

در داخل بازار اغلب تیمچه ها و سرای های بازار به شکل سه طبقه میباشند که طبقه زیرین مخصوص انبار کالا،طبقه دوم تجارتخانه و محل کار و طبقه سوم جهت استراحت و آسایش طراحی شده. راسته های اصلی توسط راسته های فرعی به شکل تو در تو به یکدیگر متصل اند و در فضای های آن تیمچه ها و سراها بنا شده است.

راسته:راسته بازار به بازارهای بزرگ به معابر عمومی مسقف گفته که دارا درب ورودی نیست و به عنوان معبر اصلی بازار عمل میکنند. مهمترین راسته های بازار تبریز:راسته بازار جدید،راسته بازار قدیم بازار کفاشیان،بازار صفی،بازار جمعه مسجد،بازار صادقیه،بازار پنبه چی،بازار دوچی و …

تیمچه:تیمچه به فضاها و مناطقی که سقف دارند و سقف انها بصورت گنبدی و آجری هستند و با سبک تاریخی ویژه ای ساخته شده اند. که این تیمچه ها دارای ورودی بزرگ و محکمی هستند که روزها باز و شب و ایام تعطیل بسته میشوندو هر تیمچه نگهبان جداگانه ای دارد.

بازار-تبریز
بازار-تبریز

شاه گلی واقع در ائل گلی به معنی استخر شاه است.گول در زبان ترکی به معنی استخر است.عمق این دریاچه 12 متر است و امروز در داخل استخر هم برای تفریح مسافران و هم برای بعضی از ورزشکاران قایق سواری جای بسیار مناسبی برای تمرینات قایقی و استفاده تفریحی برای مسافران مورد استفاده قرار میگیرد. فاصله ی این پارک تا مرکز شهر 7 کیلومتر میباشد و تاریخ احداث این استخر به زمام آق قویونلوها برمیگردد.صفویان نیز این پارک را گسترش دادند.در داخل استخر عمارت کلاه فرهنگی هشت ضلعی که به کاخ شاه گلی شهرت دارد.که امروزه به صورت رستوران و کافه به فعالیت میپردازد.این بنا قبلا بصورت یک ساختمان فرسوده یک طبقه ی گلی  بود که شهرداری تبریز در سال 1346 ساختمان پیشین را تخریب و عمارت را در دو طبقه ساخت.

عمارت ائل گلی قدیم
عمارت ائل گلی قدیدم
عمارت جدید ائل گلی
عمارت جدید ائل گلی

اطراف این پارک میتوان به هتل بزرگ 5 ستاره پارس اشاره کردو وجود شهر بازی بزرگان و کودکان تئاتر سینما انواع غذاخوری ها فضای سبز و متروی تازه به بهره برداری رسیده که رسیدن به مرکز شهر را به شکل اشکار به سهولت رسانده است.اگه به دنبال یک تفریخ سالم و خوانوادگی در بهترین نقطه ی شهر هستید واستفاده ازجایگاهای ورزشی اختصاصی خوب مثل بدمینتون ،والیبال، قایقرانی، شطرنج،دستگاه های بدنسازی و … این منطقه ی ناب توریست پذیر را به شما پیشنهاد میکنیم .

ائل گلی تبریز
ائل گلی تبریز
فایطونهای پارک ائل گلی
درشکه سواری در پارک ائل گلی
سالن اسکی ائل گلی
سالن اسکیت ائل گلی
سالن بیلیارد در ائل گلی
سالن بیلیارد در ائل گلی

قبرستان تاریخی شادباد مشایخ(پینه شلوار)

آدرس این روستا که از ائل گلی حدودا 5کیلومتر فاصله دارد.و به خاطر دور بودن از کلانشهر تبریز آب و هوای بسیار زیبا دارد و اکثر مردمان بومی شهر تبریز برای گذراندن اخر هفته ی خود به جاهای سر سبز این منطقه امده و در کنارهای چشمه هایی که از دل کوه هایش جاری میشود اوتراق نمونده و از طبیعت این روستا زیبا استفاده مینمایند.

وجود قبرستان تاریخی که متوفاهای مردم عادی این روستا را هم در ان قبرستان دفن میکنند.این قبرستان یکی از قدیمی ترین قبرستانهای است که قدمت اش به قبل اسلام میرسد و شهر تبریز بعد این روستا بوجود آمده.

وجوده سه دوره سنگ قدیمی در این روستا به جذب توریست و گردشگر افزوده است.دوره ی اول سنگ قبرهای قبرستان خالد نبی چه از نظر شکل ظاهری و چه از نظر دوره یکی هستند.دوره دوم سنگ هایی هستند از جنس خارا و یک شکل با قبرستان ننه مارالان و دوره سوم سنگ قبرهایی هستند که با خط کوفی روی ان ها تاریخ وفات فرد دفن شده به چشم میخورد.

قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار

گذشته از قبرستان تاریخی این روستای نسبتا بزرگ حمامی در داخل و دقیقا در مرکز روستا که در ورودی اصلی روستا روبروی مسجد جامع است. سالهای زیاد مردمان این روستا از قدیم الایام از این حمام عمومی استفاده میکردند که دارای چهارتا دوش خصوصی که در اصطلاح نمره میگفتند و دو تا حوزه ابگرم کوچک داشت و زیربنای این حمام 150 متر میشد که  با گذشت زمان رفتن به این حمام از رونق افتاد و به معرض نابودی پیش رفت گفته ها ناشی از این شد که امروزه پشت بام حمام که خودش تقریبا به شکل زیرزمینی بوده و پشت بامش هم جوار با کف خیابان است به شکل پارک در امده هست و مردمان اللخصوص سالمندان این روستا از آن به عنوان جایی که بتوان با هم سن وسالهای خودشان صحبت کرد و اوقات فراغتشان را در اینجا سپری کرد مورد استفاده قرار میگیرد.

برای دیدن کلیپ ویدیویی از آثار باستانی شادباد مشایخ اینجا کلیک نمائید.

خانه مشروطه

خانه مشروطه
خانه مشروطه

آدرس خانه مشروطه

در مرکز شهر در خیابان بازار میدان نماز روبروی مسجد جامع.

خانه مشروطه یکی از جاذبه های گردشگری تبریز محسوب میشود خانه مشروطه در یکی از محله های قدیمی تبریز به نام راسته کوچه در غرب بازار بزرگ تبریز قرار دارد این بنای تاریخی به سبک معماری قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده.خانه مشروطه به دستور حاج مهدی کوزه کنانی در سال 1247 تاسیس شد. این خانه دارای دو طبقه با بخش های داخلی و بیرونی میباشد که با سبک معماری دوران قاجاریه بنا نهاده شده است.با اوجگیری نوای مشروطه خواهی در تبریز حاج مهدی به مشروطه خواهان پیوسته و یکی از اصلی ترین پشتیبانان مالی انتقلاب مشروطه خواهی در تبریز شد.او این خانه را برای تشکیل جلسه سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامه های ضد حکومت قاجار در اختیار مشروطه خواهان گذاشت.این خانه پس از جنگ جهانی دوم و اشغال آذربتیجان توسط ارتش شوروی در سال های 1324 و 1325 مرکز سران فرقه دمکرات آذربایجان گردید.

این مکان محل تشکیل نشست های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصره 11 ماهه تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده است.از افراد مهمی که در این مکان به فعالیت و همفکری پرداخته اند به ستارخان،باقرخان،ثقه الاسلام،تبریزی،حاجی میرزا اقا فرشی و بنیان گذار این مجموعه حاج مهدی کوزه کنانی را میتوان نام برد.

این بنا در حدود تاریخ 1247 هجری خورشیدی توسط حاج ولی معمار تبریزی ساخته شد.حاج ولی معمار تبریزی خودش ساکن روسیه بود که در سال 1247 خورشیدی بعد بازگشت به ایران این بنای تاریخی شهر تبریز را بنیاد نهاد.پنجره های خانه مشروطه ارسی،درب ها منبت کاری شده،و به و جود کلاه فرهنگی و نورگیر اشاره کرد.تمام پنجره های بیرونی ارسی و تمام قد میباشند.

داخل خانه مشروطه تندیس هایی از ثقه الاسلام تبریزی،زینب پاشا(تنها زن در صفوف مشروطه خواهی)،علی اکبر دهخدا،حاج علی ختایی،ح حاج علی دواچی، حسین خان، هوارد باسکرویل، علی موسیو،آخوند خراسانی و …به همراه مهرهای مختلف گروههای انقلابی از اشیا تاریخی در خانه مشروطه میباشد. از آثار مهم این موزه می توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه،وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر اثار تاریخی مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.

اسلحه ی ستارخان
اسلحه ی ستارخان
اسلحه ی ستارخان
اسلحه ی ستارخان
اسلحه کمری ستارخان
اسلحه کمری ستارخان

مسجد کبود یا همان مسجد جهانشاه(به زبان آذری ها گوی مچید)

این مسجد در قرن نهم هجری به دست دخترش در زمان ابومظفرجهانشاه قراقویونلو به بهره برداری رسید.

این مسجد هم مثل سایر اثار باستانی در تبریز توسط زمین لرزه های ان زمان از هم گسیختو فقط ایوان و ورودی اصلی آن از تخریب زلزله در امان ماند و اغلب قسمت های ان در زمان 50 سالگی بازسازی شداسم مسجد را از طرح های آبی پیچیده ای که نام مسجد کبود از ان طرح ها برداشته شده است.این باقی مانده ها هر چند ناچیز ولی پر شکوه و زیبای این مسجد هستند.درون مسجد انواع خطاطی های زیبا و هنرمندانه نیز وجود دارد.

مسجد کبود
مسجد کبود
مسجد کبود
مسجد کبود

یکی از با عظمت ترین سازه های آجری معماران دوره ایلخانی گنبد بزرگ مسجد کبود به شمار میرود. بزرگترین دست اورد هنرمندان ایرانی در طول تاریخ معماری ایران تقسیم وزن گنبد به روی پایه های متعدد ان میباشد این شیوه نشات گرفته از دوره های ساسانی هست در هیچ نقطه ای از جهان اسلام این همه ظرافت و عظمت بصورت یکجا قابل مشاهده نمی باشد.

گنبد جنوبی به روی صحن جنوبی کوچکتر واقع شده است. این مسجد دارای هفت گنبد کوچکتر می باشد . که سقف شبستان  های شرقی و غربی ورودی مسجد را پوشانده اند.

در ساخت  گنبد های مسجد کبود از هیچ سازه ای استفاده نشده بود به همین دلیل بازسازی های گنبد ها  امکان پذیر نبود چون معماران معاصر از نحوه ساخت گنبد بدون سازه مسجد هیچگونه اطلاعاتی نداشته اند در نهایت مشکل بازسازی با طرح استاد معماران برطرف گردید و بنا بدون استفاده از سازه مجددا بازسازی گردید در هنگام بازسازی مسجد سردابه ای به همراه د مقبره کشف شدند گمان میرود که این دو مقبره به جهان شاه و دخترش تعلق داشته باشند.

آدرس مسجد کبود واقع در خیابان امام خمینی بعد از  اینکه از چهارراه منصور عبور کردید در مسیر پارکی کوچک و بنایی تاریخی به چشم میخورد این بنای تاریخی مسجد کبود است که با نام جهانشاه نیز شناخته میشود.

کندوان

خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان

کندوان یکی از اصلی ترین جاذبه های  گردشگری تبریز محسوب میشود  این روستا در دامنه های سهند  قرار دارد  این روستا به خاطر بافت های سنگی در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده است این صخره ها به خاطر فعل و انفعالات اتشفشانی به وجود امده است.

تاریخچه کندوان

تاریخچه ی سکونت در این روستا به قرن هفتم هجری میرسد.(در ان دوران مردم روستای حیله ور که در 2 کیلومتری غرب کندوان زندگی میکردند تصمیم میگیرند تا از چنگال مغول ها در امان بمانند و به همین دلیل به دشت کنار یعنی کندوان میروند ان ها کم کم شروع به کندن روستا با دست میکنند تا بتوانند در دل ان برای خود پناهگاهی بسازند و این چنین شد که سکونت در کندوان اغاز شد ) فاصله کندوان از تبریز 40 کیلومتر و در 18 کیلومتری جنوب اسکو است.معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی روزمره مردم عادی در این روستا در دنیا یک استثنا می باشد چرا که در شهر کاپادوکیه ترکیه و داکوتا امریکا  چنین خانه های صخره ای وجود دارد ولی در داخل انها کسی زندگی نمیکند. اجزای تشکیل دهنده ی داخل این خانه های سنگی شامل تنور، صندوق خانه، آشپزخانه، اتاق ها،و دیوارهایی به ضخامت 3 متر دارند..شکل خانه های این روستا به شکل کندوی عسل هستند و وجه تسمیه این روستا نیز همین خانه ی کندو مانند است.

خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان
خانه های صخره ای کندوان

 اجاره سوئیت صخره ای در کندوان، اجاره خانه در کندوان، رزرو سوئیت در کندوان، رزرو خانه در کندوان،اجاره سوئیت مسافری در کندوان،

برای مشاهده ی سوئیت های بیشتر از کندوان اینجا کلیک نمائید

پشتیبانی واتراپ
تماس